Behiç Erkin’i 61. Ölüm Yıldönümünde Andık

Eskişehir Şubesi Güncel Haberler

Demiryollarımızın Kurucusu Behiç Erkin 61. Ölüm Yıldönümünde mezarı başında anıldı.

Eskişehir Şube Başkanlığımızın öncülüğünde oluşturduğumuz bir heyet büyük demiryolcu Behiç Erkin’ in mezarını ziyaret etti. Şube Başkanımız Uğur Yılmaz, demiryolcular ve vatandaşların katılımıyla gerçekleşen etkinlikte Behiç Erkin’ in hayatı ve millet için hayata geçirdiği faydalı işler konuşuldu.

Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç’ ında katıldığı anma etkinliğinde konuşan Şube Başkanımız Uğur Yılmaz,  Ülkemize ve demiryollarına çok büyük emeği geçene bu büyük devlet adamına, büyük demiryolcuya ve büyük insana minnet borçluyuz. Biz demiryolcular bize emanet bıraktığı demiryollarımıza sahip çıkıyoruz, çıkmaya da devam edeceğimize söz veriyoruz. Behiç Erkin’ i sahiplenen Tepebaşı Belediyesine ve Belediye Başkanı Ahmet’ Ataç’ a camiamız adına teşekkür ediyorum” dedi.

Tepebaşı Belediye Başkanı Ataç’ da, törende yaptığı konuşmada, “Kurtuluş Savaşımızın en önemli kahramanlarından Behiç Erkin’i kaybedeli yarım asırdan fazla oluyor. ‘Demiryollarının Babası’ olarak anılan bu önemli isim, Eskişehir’in en önemli kent belleklerinden biri olarak bizim için de asla unutulmayacak bir devlet adamıdır. Bu bağlamda şehrin değerlerine gösterdiğimiz hassasiyeti Behiç Erkin’e de göstererek önemli bir spor projemize onun adını verdik. Kentimizin belleğinde yer tutmuş unutulmaz kişileri, isimlerini ölümsüzleştirecek projeler ile anmayı daha doğru buluyoruz. Behiç Erkin o kadar önemli bir insan ki tarifi mümkün değil. Mustafa Kemal Atatürk ile de o kadar birlikteliği ve sevgisi vardı ki; birisi 10 Kasım’da vefat ediyor, diğeri 11 Kasım’da. Böyle bir örtüşme de var. Bu törenleri daha da büyüterek yapabiliriz” diye konuştu.

Demiryollarımızın Meşakkatli Tarihi Kahramanlıklarla Doludur

Demiryolları denince aklımıza seyahat, ekonomik gelişme, sanayi, kültür gibi bir çok unsur akla gelir ama bugünlere nasıl gelindiği hakkında hepimiz çok az şey biliriz. Cumhuriyet öncesi Hicaz demiryolu hariç tamamen politik ve ekonomik ve emperyalist gerekçelerle inşa edilen demiryolları yabancıların idaresi ve kontrolü atında hizmet verdi. Osmanlı tebaasını ve Müslümanları demiryollarından uzak tutan emperyalist güçlerin demiryolu inşasındaki hedefi kendi stratejik ve ekonomik amaçlarına hizmet götürmekten ibaretti. Örneğin İngilizler ve Fransızlar askerlerine kıyafet üretmek için pamuk, peksimet olarak dağıtmak üzere incirin peşine düşmüşler, bu nedenle de ağırlık olarak Ege Bölgesine demiryolu yatırımı yapmışlardır. Yatırım derken de imal ettikleri demiryolunun kilometre başına ücretini fazlasıyla geri almışlardı. Bu arada yeri gelmişken Türkiye’ nin ilk grevlerinden birisinin de demiryolu yüzünden çıkmıştır. Rivayet edilir ki Ege Bölgesinden ihraç edilecek pamuk ve incir İzmir’ deki limanlara deve kervanlarıyla taşınmaktadır. Demiryolu açılışından sonra 2-3 gün süren yolculuk yarım güne düşmüş, yabancı işletmecilerin kervan fiyatından daha fazla paraya taşıma yapmasına rağmen tüccar treni tercih etmeye başlamış, işsiz ve parasız kalan deve kervanı sahipleri develerini İzmir Valiliği önüne bağlayarak protesto eylemi gerçekleştirerek bir süre taşıma yapmamıştır.

Anadolu topraklarında ve Osmanlı hakimiyeti altındaki bölgelerde demiryolu yapılırken birinci cihan harbi patlak vermiş, İstiklal Mücadelesinin kazanılmasına kadar geçen bir süreç yaşanmıştır. İstiklal Savaşı kahramanları ortaya çıkarmış, komutanlar ve askerler sadece savaş alanında değil sanayide, ekonomide, günlük hayatta ellerinden gelen her şeyi yapmıştır. Bu kahramanlardan bir tanesi de Behiç Erkin’ dir. Behiç Erkin, İstiklal savaşı boyunca elden geldiğince mevcut demiryollarının işler halde tutulmasını sağlamış, savaş süresince de çok önemli lojistik başarılar sağlamıştır.

İstiklal Mücadelemiz sonrası da demiryollarının ilk Genel Müdürü ve kurucusu olarak çok önemli görevleri ifa etmiştir. Bugün kullanılan çekirdek demiryolu ağı o ve onun gibi isimsiz kahramanların emekleriyle alın terleriyle inşa edilerek bizlere miras kalmıştır. Devlette birçok görev yapan Behiç Erkin en çok demiryollarını sevmiş, 11 Kasım 1961 tarihinde vefatından sonra vasiyeti üzerine Eskişehir’de hatların birleştiği üçgende, Konya-Kütahya-İstanbul makası arasında defnedilmiştir.

Türk Demiryolu tarihi ve Türkiye için çok önemli bir yere sahip Behiç Erkin her yıl mezarı başında anılmakta ve demiryollarında bıraktığı güzel izler derinleşmektedir.

İstiklal Savaşımızın dönüm noktalarında komutanlık yapan Behiç Erkin’ in Kurtuluş Savaşındaki önemini aşağıdaki satırlarda gizlidir.

Büyük Taarruz başladığı dakika Ankara’dan Nafıa Vekaleti’nden “İşbu dakikadan itibaren bütün millet fedakâr şimendifercilerimizi Allah’tan sonra kahraman ordumuzun yegâne muin-i zaferi olarak görmektedir“.

Mekanı cennet olsun.

Demiryolcular kurucu Genel Müdürleri ve bu büyük demiryolcuyu hiçbir zaman unutmayacak…

Bir yanıt yazın