DEMOK, EURASİA RAİL FUARINDAYDI

Galeri Genel Merkez Haberler Resimler

Dünyanın “üçüncü” büyük demiryolu fuarı, Eurasia Rail: Uluslararası Demiryolu Hafif Raylı Sistemler, Altyapı ve Lojistik Fuarı 06-08 Mart 2014 tarihleri arasında gerçekleştirildi.

TÜRKEL Fuarcılık tarafından bu yıl dördüncüsü İstanbul Fuar Merkezinde gerçekleşen, Derneğimiz ve camiamız için oldukça faydalı olduğunu düşündüğümüz Eurasia Rail fuarında, “Ülke İçin Demiryolu, Demiryolu İçin Yeniden Demiryol Meslek Okulu” sloganıyla Camiamız da temsil edildi.

Fuarda toplam 21.680 metrekare brüt alan (dış alan, ana fuaye ve 3 holde) 25 ülkeden 300 firma ile demiryolu ve altyapısıyla ilgili her türlü ürün ve teknoloji tanıtıldı.

Fuarın açılışına Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman, Türkel Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı ile yerli ve yabancı çok sayıda davetli katıldı.

Fuarda, Ulaştırma – Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, TCDD, Tüvasaş, Tüdemsaş ve Tülomsaş firmaları fuarın resmi katılımcısı ve destekleyicileri olarak, ayrıca Türkiye ve dünyadaki kamu kuruluşlarının yanı sıra sektörün en önemli aktörleri fuarda yer aldılar.

Fuara ayrıca, Almanya, Çek Cumhuriyeti, Fransa, İtalya, Polonya, Hırvatistan ve Rusya Federasyonu Milli katılım gerçekleştirdi. Avrasya coğrafyasının sektördeki en önemli buluşması niteliğini taşıyan Eurasia Rail Fuarı’nı bu sene 15 ülkenin devlet demiryolları en üst düzey katılımla ziyaret ettiler.

Ülkemizin demiryolu ve hafif raylı sistemler yatırımları dünya devlerinin ülkemize yönelmesinin yanında, komşu ve çevre ülkelere rol model olmuş, Türkiye’de de sektöre yönelik demiryolu sanayisini ciddi anlamda geliştirmektedir.

Ülkemizin kıtalararasındaki önemli jeopolitik durumu, doğu ve batı arasında köprü olmasını gerektirmektedir. Dünyadaki ilk 20 ekonomiden biri olan Ülkemiz, dinamik bir nüfusa ve hızla gelişen ekonomiye sahiptir. Gerek bu durum gerekse demiryolu ve raylı taşımacılık sektöründe yapılan büyük yatırımlar fuara katılan sanayi ve altyapı üreten firmaların sayı ve niteliklerini arttırdı. Bunun nihai sonuçlarını fuar katılımcıları arasında görmek mümkündü. Çok büyük ölçekli sayılacak firmalar fuarda katılımcı olarak bulundular.

Fuar ile eş zamanlı olarak gerçekleştirilen yerli ve yabancı konuşmacıların söz aldığı ve her sene büyük ilgi gören konferans ve seminer programının fuarın ilk günü geniş şekilde işlenen konusu “Marmaray Başarı Öyküsü” sadece katılımcıların değil, yerli ve yabancı basının da ilgi odağı olmuştur.

Fuara katılan DEMOK’ lular standımıza uğradılar ve hatıra fotoğrafı çektirdiler. Her zaman olduğu gibi bir araya gelen DEMOK’ lular birbirleriyle hasret giderdiler. Standımızla karşılaştıklarında öncelikle çok şaşıran mezunlarımız ayrılırken başta Genel Başkan olmak üzere emeği geçenlere teşekkür ettiler. Standımızda Genel Başkanımız Alpaslan TAYLAN, Derneğimiz 2. Başkanı ve Demoksan Başkanı Talip ÜNAL, Genel Sekreterimiz Mehmet GÜL, DEMOKSAN Genel Sekreteri Şener EREN ziyaretçileri karşıladılar.

Fuar ölçülerinde küçük sayılabilecek standımızın TCDD bünyesinden çok kişinin ziyaret etmesi sonucunda diğer katılımcıların  bizi çok merak ettiğini gördük. Bunu fırsat bilerek standımız ziyaret eden katılımcılara okulumuzu ve okulumuzun demiryolları için önemini anlatma fırsatımız oldu.

Bir çok kurum ve kuruluş, ulusal ve uluslararası katılımcıların ilgisini çeken Demiryol Meslek Okulu Mezunları Derneği, dünya devi bir çok firmadan Raylı Sistemler konularında Eğitim ve Danışmanlık sözleri aldı.

Buradan standımıza destek veren ve ziyaret eden tüm DEMOK’ lulara yürekten teşekkür ediyoruz.

no images were found

Bir yanıt yazın