Merhaba

Başkandan

MERHABA

“Yine hazan mevsimi geldi, yine yapraklar rüzgarların peşi sıra gidecek, 
yine deli gönlüm, yine bu mevsimde hicranını yalnız başına çekecek 

Sonbaharın gelişinin ruhlarımıza bıraktığı izleri bu dizeleriyle ne güzel anlatmış şair… Bizim ise içimizde; dergimizin Eylül sayısı ile sizlerle buluşmanın, okurken keyif alacağınız bir dergi ile sizlere ulaşmanın heyecanı, mutluluğu ve tatlı telaşı; bir dergiyi daha bitirmenin huzuru var.

Tatiller, Kurban Bayramı, memleket izinleri, bir taraftan 24 saat esasına göre devam eden işler, güzel ülkemizin yakasını bırakmayan ekonomik krizler, yoğun geçen bir yaz mevsimi… Ömrümüzden eksilttik… Yeter ki sağlık olsun… Yaz gene gelir.

23 Eylül 2018 tarihinde 162 kuruluş yılını kutlayacak olan demiryollarımızın tarihinde çok önemli mihenk taşlarından birisi olan Demiryolu Meslek Lisemiz ne yazık ki 20 yıldır kapalı.

Sadece teknoloji ile değil, nitelikli insan kaynağı ile kalkınmanın gelişmenin olabileceğini unutmayalım. “Ülkemiz için Demiryolları, Demiryollarımız için Demiryolu Meslek Lisesi” sloganı ile okulumuzun yeniden açılması, böylece erozyona uğrayan“ demiryolcu” kavramının gerçek anlamına ulaşması derneğimizin asla vazgeçmediği bir hedef, amaçtır.

Okulumuz, demiryollarımızın nitelikli insan kaynağı ihtiyacının önemli bir kısmını 1998 yılına kadar karşıladı. Kapandığı günden itibaren, yeniden açılması için dernek yöneticilerimiz her platformda, vazgeçmeksizin mücadelesini sürdürdü, sürdürüyor.

Geçtiğimiz yıl bu anlamda olumlu gelişmeler yaşandı. Demiryoluna nitelikli eleman yetiştirecek meslek liselerindeki bölümlerden ziyade müstakil bir okul açılması gerekliliği siyasette karşılık buldu. Bunun üzerine demiryollarının fabrika, atölye, kumanda merkezleri, simülatörlerin, hızlı tren hatlarının bulunduğu Ankara, Eskişehir, Sivas, Adapazarı gibi illerimizden birinde bu okulun açılmasının uygun olacağı görüşü, derneğimizce ilgililere iletildi.

Bugüne geldiğimizde ise, “demiryolu sevdalısı” olarak talep ettiğimiz Meslek Lisesi; Milli Eğitim Bakanlığımızın “ Tematik Liseler Projesi” kapsamında Erzurum’da, “Aziziye Raylı Sistemler Teknik Anadolu Teknik Lisesi” olarak açıldı. 2018/2019 eğitim öğretim döneminde proje gereği 90 öğrenci, 3 bölüm (makine, inşaat, elektrik elektronik) ile eğitim vermeye başladı. Bu gelişmeden dolayı, dernek olarak büyük bir gurur ve mutluluk duyuyoruz. Şimdiden geleceğin demiryollarını teslim edeceğimiz genç kardeşlerime başarılar diliyoruz.

Ancak, uzaklardan gelecek sevgiliyi,

Kadim bir dostu uzun zaman beklersiniz.

Gün gelir, o sevgili ya da dost çıkar gelir.

Ancak size uğramadan, sizi görmeden başka bir yere gitmiştir şimdi de…

Biraz da böyleyiz işte bu gelişmelerle…

Sağlıcakla kalın…

 

 

Bir cevap yazın