Merhaba

Başkandan

Mehaba

Değerli Kardelen mezunlarımız değerli okurları

Eskişehir’in demiryolları açısından ne denli, önemli olduğu tartışılmaz. 1880 ‘li yıllardan bu yana Eskişehir bu değerini hep korumuş, kent bütün olarak demiryolu ile adeta özleşmiştir. Demiryollarının çok önemli birimlerinin şehirde olması nedeniyle adeta bir demiryolu ve demiryolcu şehridir Eskişehir .

Osmanlı imparatorluğun son yıllarında başlayan demiryolu seferberliği , aynı hız ile Cumhuriyetin ilk yıllarında da, tüm yokluklara rağmen devam etmiş ve her gün bir karış demiryolu mücadelesi verenler, 10. Yıl marşında,’’ DEMİR AĞLARLA ÖRDÜK YURDU ‘’ ifadesiyle hakettikleri övgüyü almıştır.

Ulu önder Atatürk, Çok önem verdiği demiryollarının Genel Müdürlüğüne Askeri okuldan arkadaşı, Demiryolcuların duayeni albay ‘’BEHİÇ ERKİN’İ‘’ görevlendirmiştir. Kısa bir dönemde olsa demiryollarının Genel Müdürlüğü Eskişehir’de hizmet vermiştir. Bu dönemde Tülomsaş’ın lokomotif, vagon ve her tür demiryolu araç ve gereçlerinin imalatını sağlayan, dönemin en önemli demiryolu ağır sanayi merkezi olmasının temelleri atılmıştır.

Bugün Tülomsaş her tipten lokomotif üretimini gerçekleştirebilmektir. Biz inanıyoruz ki görev verildiği takdirde, yerli hızlı tren setlerinin kısa sürede tasarım ve üretimini yapacak bilgi birikimine ve alt yapıya sahiptir. Biz Tülomsaş ‘ ın bu birikiminden faydalanılması gerektiğine inanıyoruz.

Türk halkının kurtuluş mücadelesinde demiryolları önemli rol oynamıştır. Dönemin genel müdürü olarak Behiç Erkin de buna paralel olarak önemli görevleri yerine getirmiş değerli bir devlet adamıdır. Tepebaşı Belediye Başkanı Sayın DT. Ahmet ATAÇ bir değeri anlamak ve yaşatmak konusunda örnek nitelikte bir kararla; , Eskişehir’e kazandırdığı çok amaçlı spor kompleksi ve sosyal tesislerine Behiç ERKİN’in ismini vererek bir vefa örneği sergilemiştir.

Vasiyeti üzerine Enveriye İstasyonda bulunan Mezarının bakımında gösterilen özel itina övgüye değerdir.

Son olarak biz demiryolcuların girişimi, Tepebaşı Belediye Başkanı sayın Ahmet Ataç’ın ciddi destekleriyle, Eskişehir hızlı tren garının kuzey kapısındaki eski ambarlar alanında açılan yeni bulvara BEHİÇ ERKİN’in isminin verilmesi bizleri çok mutlu etmiştir. Behiç Erkin isminin Eskişehir’de yaşatılması konusundaki samimi hassasiyeti ve bununla birlikte Demiryollarına ve demiryolculara olan her zamanki sıcak ilgisi için tüm demiryolcular ve Demok’lular adına sayın Başkan Ahmet ATAÇ beyefendiye şükranlarımızı sunuyoruz .

Değerli mezunlarımız değerli okurlarımız yazımı sonlandırırken Demok’ lu olmanın mutluluk ve gururunu Hayatınızın her anında yaşatıp yaşayabileceğiniz günler diliyorum. Yeni yılda camiamıza sağlık, huzur ve mutluluklar diliyor, sevgi ve saygılarımızı sunuyoruz.

 

 

Bir yanıt yazın