MERHABA

Başkandan Genel Merkez Güncel

MERHABA

Sevgili mezunlarımız değerli Kardelen okurları

Dünyada söz sahibi ülkelere baktığımızda hem geçmişte hem günümüzde, söz sahibi ülkelerin güçlü ekonomik alt yapılarının olduğunu görüyoruz. Güçlü ekonomilere baktığımızda ise nitelikli iş gücü yetiştirmede mesleki ve teknik eğitimin günümüz teknolojileriyle bütünleştirilmesinin temelde yatan etken olduğunu söyleyebiliriz. Mesleki ve teknik eğitim en genel anlamıyla; “toplumsal ve bireysel yaşam için zorunlu olan bir mesleğin gerektirdiği bilgi, beceri, mesleki tavır ve alışkanlıkları kazandırmak ve bireyi zihinsel, sosyal ve ekonomik olarak mesleki yaşama dengeli bir şekilde hazırlamaktır.” şeklinde tanımlanmaktadır.

TCDD’nin nitelikli insan gücü kaynağı olan okulumuzun 1998 yılında kapanmasını takip eden yıllarda bu alanda oluşan boşluk günümüzde dolmadığı gibi, raylı sistemler eğitimi daha da dağınık bir hale gelmiştir. Derneğimiz kurumsal ve toplumsal sorumluluğu gereği Okulumuzun kapatıldığı tarihten itibaren yeniden açılması için aralıksız olarak mücadelesini sürdürmektedir.

Nitelikli iş gücü olmaksızın bugün yapılan demiryolu yatırımlarının bir bacağı her zaman eksik kalacaktır. TCDD Genel Müdürlüğümüz yerinde bir adım atarak Eğitim Daire Başkanlığını yeniden müstakil hale getirilmiş ve TCDD Akademinin kuruluş işlemlerini tamamlamıştır. Merkezi Ankara’da olan TCDD Akademi bünyesinde demiryolu mesleki temel eğitimi verecek bir lisenin açılmasının Kurumumuzun son yıllarda yaşadığı nitelikli insan gücüne erişim zorluğunun aşılmasında önemli bir adım olacağına ve daha fazla gecikmeden bu adımların atılmasının zorunluluğuna dikkat çekmek istiyoruz.

Değerli okurlar

2020 yılını geride bıraktığımız bu günlerde Dünyamızı etkisi altına alan COVİD 19 salgını giderek etkisini arttırmakta, sosyal ve ekonomik hayatlarımız üzerindeki olumsuz etkilerini sürdürmektedir. Dünyada milyarlarca insanla birlikte, sadece sağlıklı bir şekilde hayatta kalmayı hedeflediğimiz bu zor ve sıkıntılı günlerin geride kalacağına yürekten inanıyoruz. Bununla birlikte salgın nedeniyle mezunlarımızın bir arada olduğu etkinlikleri gerçekleştirememiş olmanın burukluğunu yaşıyoruz. İç İşleri Bakanlığının son genelgesiyle Dernek Genel kurullarımız 2021 mart ayına kadar ertelenmiş, aynı tarihe kadar bütün dernek faaliyetleri de yasaklanmış bulunuyor. Bu günlerde gelen aşı haberleriyle 2021 yılının geçtiğimiz yıla göre daha iyi olacağına, yeniden daha rahat nefes alacağımıza olan inancımız giderek güçleniyor. Umut ederiz 2021 yılında yeniden normal sosyal hayatlarımıza dönmeye başlar, Mezunlarımızla bir arada olacağımız bütün faaliyetlerimizi eksiksiz gerçekleştiririz.

Yaşamımız böyle kimi zaman sevinerek kimi zaman sıkılarak ve zorluklarla mücadele ederek ama en önemlisi umudumuzu hep taze tutarak geçiyor. Ülke olarak daha rahat ve güzel günlere kavuşacağımızı biliyoruz.

Bu duygularla 2021 yılının hayata, umuda ve geleceğe yönelik beklentilerimizin gerçekleşeceği en önemlisi de sağlık dolu huzurlu bir yıl olmasını diliyorum…

Sağlıcakla kalın.

 

 

Bir cevap yazın